Kiedy odebrałam przesyłkę, pomyślałam: oho, kolejna zachęta do stosowania diety bez węglowodanów i pewnie wielkie nic w środku. Dzisiaj z przyjemnością stwierdzam, że nie powinno się oceniać książki po okładce (chociaż okładka akurat mi się podoba 😉 ani po jednym chwytliwym haśle! 😜
Tak naprawdę Wydawnictwo Otwarte ma do zaoferowania bardzo fajną książkę, z której i ja dowiedziałam się ciekawych rzeczy. A przede wszystkim przeczytałam ją z ciekawością i z przyjemnością (no i szybko... jedynie 193 strony z dosyć dużą czcionką i szerokimi marginesami), bo jest naprawdę ciekawie napisana – takim normalnym językiem.
Autorzy, Lars-Erik Litsfeldt, Patrik Olsson, odpowiedzieli w niej dokładnie na takie pytania, na jakie jeszcze jakiś czas temu szukałam odpowiedzi. I jakie pojawiły się po przeczytaniu opisu na okładce i spisu treści.
Ja wiem, że ostatnio niemal każda książka dotycząca odżywiania obiecuje ewolucyjną metodę na zachowanie zdrowia, utrzymanie prawidłowej wagi ciała i odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Wiem też, że świadomy i dobrze wyedukowany diabetyk typu 1. wie, że nie zastąpi podawania insuliny fasolą, sokiem z kapusty kiszonej czy piciem wody i wyeliminowaniem węglowodanów z diety. Warto jednak dążyć do tego, żeby dbać o odpowiednio niskie zapotrzebowanie na insulinę i o to, by wrażliwość organizmu była częściej na wyższym niż niższym poziomie. Jak wiecie wiele czynników ma na to wpływ i niestety nic się samo nie zrobi – musimy włożyć trochę pracy w to, by nasz organizm świetnie sobie radził, mimo, że samodzielnie nie potrafi produkować insuliny.
Dużym atutem dla mnie jest to, że książka została napisana przez diabetyków, oparta na ich doświadczeniach i tak naprawdę wbrew temu, co krzyczy na okładce, nie jest zachętą wyeliminowania węglowodanów z diety. W bardzo logiczny sposób autorzy tłumaczą wpływ aktywności fizycznej, probiotyków, prebiotyków, bakterii, skrobi opornej i wielu innych czynników na organizm. Pokazują z czego korzystać a czego unikać, by osiągnąć sukces, a może nim być: redukcja masy ciała, redukcja dawek insuliny, cofnięcie cukrzycy typu 2 czy insulinooporności, zmiana wrażliwości na insulinę i samopoczucia.
Czym jest dieta LCHF?
Dieta LCHF polega na wyłącznym spożywaniu produktów minimalnie podnoszących poziom cukru we krwi oraz poziom insuliny (robi się to ograniczając - nie eliminując - węglowodany). Jest to jedynie jeden z elementów opisywanych w książce.
Fasola – zastanawiałeś się czy i ile znajduje się jej w twoim menu? Czy jest źródłem prebiotyków w postaci skrobi opornej. Czy jest dobrym pokarmem dla bakterii pożądanych w naszych jelitach? Czym jest skrobia oporna? Dowiesz się czytając książkę!
W “Wygraj z cukrem” znajdziesz wskazówki dotyczące ćwiczeń/treningu, fajne przepisy na kiszonki i produkty sprzyjające cukrom, jelitom, samopoczuciu, ciekawe historie osób, które doświadczają podobnych sytuacji co ty i ja.
Moim zdaniem jest to naprawdę ciekawa książka napisana fajnym stylem, przystępnie przez diabetyków. Super dawka ciekawej wiedzy za 36,90zł. Od wczoraj możesz ją zamówić tutaj:
0 komentarze :