logo

Czy istnieje super jagoda?

By | piątek, stycznia 20, 2017 4 comments
www.cukromania.pl

Jagody to nasze ulubione owoce. Lubimy i świeże i mrożone, np. w koktajlach. Uwielbiamy dżemy jagodowe. W naszej spiżarni są też słoiczki z sokiem jagodowym. Niezastąpione w trakcie rewolucji żołądkowych. Świetną alternatywą, gdy w domu brak własnych przetworów są pasty z jagód. Właśnie o nich chciałam Wam dziś napisać.

Jagody są bardzo niedocenianymi owocami, a w polskich lasach jest ich multum! Jemy ich niewiele, dlaczego? Tak naprawdę są dosyć drogie, a żeby nazbierać w lesie słoik tych drobnych owoców, trzeba poświęcić sporo czasu! Dużo większą popularnością cieszy się borówka - łatwo dostępna przez cały rok, większa od jagody, bardziej mięsista i uznawana za superfood.
Od ponad miesiąca zgłębiam tajniki past. Jedliśmy pastę z jagód, aktualnie zajadamy się brusznicą leśną, czyli borówką. W kolejce czeka żurawinowa. Zanim jednak napiszę o moich odczuciach i spostrzeżeniach, chcę przybliżyć kilka faktów.
Pasta z jagody (tudzież borówki lub żurawiny) to dokładnie przetarte same owoce. Bez dodatków! I nie byłoby w nich nic niezwykłego gdyby nie... pestki! :)
No właśnie, to w pestkach tkwi cała magia i bogactwo składników, które są wspaniałe dla naszych organizmów. Jedząc jagody w postaci owoców, nie rozgryzamy maleńkich pestek, które się w nich znajdują. Firma Liqberry opracowała jednak system, który w specjalnej ochronnej atmosferze rozbija pestki jagód, powodując, że uwalniają one całe swoje dobro do pasty. Co jest tym dobrem?

Jak to bywa podczas czytania etykiet moją uwagę przykuło jedno zdanie... Waszą pewnie też! :)
To, że jagoda dobroczynnie działa na układ pokarmowy wpływając na prawidłowe wchłanianie, kojąc stany zapalne i redukując zaparcia oraz eliminując biegunki, wiedziałam. Ale jak to jest, że redukuje poziom glukozy we krwi?
Firma prowadziła długie i skomplikowane badania wpływu pasty z jagód na organizm cukrzyków. Okazuje się, że jej długotrwałe spożywanie dobroczynnie wpływa na układ pokarmowy, wspomniany wyżej metabolizm węglowodanów, tłuszczów, białek i jest ona w stanie wspomóc terapię cukrzycy.
Z raportu Nr. 067 (2012.01.03) badań leczniczo-profilaktycznych działaniach pasty z jagody czarnej przy cukrzycy eksperymentalnej.
Nie brakuje też dobrych wiadomości dla osób z cukrzycą typu 1! Pasta stosowana zgodnie z zaleceniami producenta nie ma znaczącego wpływu na poziomu cukru we krwi po jej spożyciu i jest świetnym wzbogaceniem codziennej diety! Niestety po wykorzystaniu jednej butelki nie jestem w stanie powiedzieć czy naprawdę wpływa na zmniejszenie ogólnych dawek insuliny jak na wykresie powyżej. Szukając informacji o pastach, otrzymałam wyniki badań, które przeprowadzał prof A.P. Lewitsky.
A teraz jeszcze dowód na to, że pasta z jagód (z rozbitymi kawitacją pestkami), ma więcej wartości niż owoce jedzone w całości.
Sporo informacji znajdziecie na stronie polskiego dystrybutora TUTAJ

Jakie są moje odczucia związane z pastą z jagód?
Spodziewałam się, że będzie słodsza (bo tego oczekujemy od owoców). Ma łagodny smak charakterystyczny dla jagód. Pestki, mimo że rozbite, są wyczuwalne w paście jeśli zjada się ją bezpośrednio łyżeczką. Jako dodatek do dań dla dzieci - SUPER! Ja nie kombinowałam z wymyślaniem przepisów, ponieważ wysoka temperatura niszczy jej pozytywne właściwości. 
  • Robię koktajle z dodatkiem past - świetna sprawa! Franek bardzo chętnie je wypija!
  • Mieszam z jogurtem naturalnym, dodaję do niego też odrobinę ksylitolu i mamy pyszny jogurt jagodowy/borówkowy
  • Jedliśmy łyżeczką
  • polewaliśmy naleśniki (kiedy wystygły), ale konieczne było też posypanie ich ksylitolem, żeby wprowadzić słodki element.
  • Rozpuszczałam łyżeczkę w szklance wody i wypijałam rano
  • Pastę jagodową można stosować jako polewę do słodkich dań i lodów
Pastę trzeba zjadać regularnie ponieważ otwarty produkt, nawet trzymany w lodówce, po pewnym czasie pleśnieje. Świadczy to o naturalnym pochodzeniu produktu i motywuje do regularnego zjadania trzech łyżeczek dziennie (przed posiłkiem lub dodając do posiłku). Nam niestety resztka pasty spleśniała - zapomniałam ją zabrać na nasz wyjazd w góry.
Obecnie zjadamy pastę z brusznicy leśnej (borówki) i jak dla mnie jest super! Odpowiada mi jej gorzko-kwaśny smak, który bardzo orzeźwia. Dodajemy ją do koktajli. Oto przepis na nasz ulubiony:
duża szklanka maślanki
1 banan
1 łyżka nasion chia
2 łyżki pasty

Z pewnością jest to ciekawe urozmaicenie diety. Bardzo fajny pomysł na prezent dla diabetyka i osoby ceniącej swoje zdrowie! Dodatkowym atutem jest bardzo ładne opakowanie i fajne szklane butelki. Według mnie jest to produkt naprawdę godny polecenia. Dlaczego?


  • Jest naturalny


  • Nie zawiera dodatków w postaci cukru czy konserwantów
  • 1 łyżka pasty Liqberry odpowiada około 3/4 szklanki surowych owoców
  • Bez wątpienia ma dobry wpływ na organizm i wzmacnia naturalną odporność

  • Wreszcie odpowiadając na pytanie zadane w tytule: TAK, super jagoda istnieje naprawdę - wystarczy po nią sięgnąć - latem w okolicznych lasach a zimą zamówić na stronie www.superjagoda.pl

    Każdy Cukromaniak, który zamówi dowolną pastę na stronie www.superjagoda.pl otrzyma 10% rabatu na hasło: 
    cukromania17






    Nowszy post Starszy post Strona główna

    4 komentarze :

    1. A czy te pestki są tak całkowicie przetarte, że nie ma nawet drobinek? Bo moje dziecko jak wyczuje taką "drobinkę" jakiegokolwiek owocu, to już pozamiatane, nie zje i koniec ;)

      OdpowiedzUsuń
    2. No właśnie nie :/ Liczyłam na to, że nie będą zupełnie wyczuwalne, ale podobno tak się nie da i na tym to polega. W tej paście z brusznicy pestki są mniej wyczuwalne...

      OdpowiedzUsuń
    3. Jagody uwielbiamy, a taka pasta to chyba ciekawa opcja :)

      OdpowiedzUsuń
    4. Naprawdę bardzo ciekawa! Ja codziennie rano wypijam szklankę wody wymieszanej z łyżką pasty z brusznicy - mega orzeźwienie i super na początek dnia!

      OdpowiedzUsuń